czwartek, 25 marca 2010

Wstęp cz2

Początek hodowli złotych rybek, pozyskanych w sposób selekcji karasia określa się przypuszczalnie od czasów panowania chińskiej dynastii Tang (618-907 r.), a pierwsze dowody jej istnienia sięgają okresu dynas­tii Sung (970-1278 r.).
Złote rybki sprowadzono do Europy bardzo późno, a do Anglii dotarły one jeszcze później dopiero pod koniec XVII w., podobno może około 1691 r. W akwarystyka ryby przeciągu następnego stulecia były już powszechnie dość znane i często umieszczane w ozdob­nych sadzawkach i jeziorach. W USA karaś pojawił się podobno przed rokiem 1859, kiedy to Arthur M. Edwards w swojej książce Życie podwodne albo akwarium w Ameryce napisał, że złotą rybkę można złowić w rzece Schuykill.
W Europie w połowie XIX w. hodowanie ryb stało się zajęciem naprawdę poważnym. W 1853 r. Londyńskie Stowarzyszenie Zoologiczne stworzyło pierwsze akwarium dostępne dla publiczności. Głównym inicjatorem tego zamierzenia był Philip Gosse, który zapoczątkował koncepcję zrównoważonego systemu, złożonego z roślin wod­nych i ryb. Publiczne akwaria otwarto także w 1859 r. w Paryżu i w 1864 r. w Hamburgu. Niedługo potem niemieccy akwaryści zaczęli hodowlę ryb ozdob­nych i ich eksport do USA, który z powodzeniem prowadzą do dziś
Idea Gossego, dotycząca zrównoważonego ekosystemu stanowiła podstawę rozwoju współczesnej akwarystyki.