piątek, 23 kwietnia 2010

Są podstawy do twierdzenia

Są podstawy do twierdzenia, że pierwotnie na Ziemi istniał jeden superkontynent, o nazwie Pangea. W okresie pomiędzy 180 a 120 min lat p.n.e. Pangea zaczęła rozdzielać się tiodzić, proces ten zresztą trwa do dziś. W rezultacie kontynentów istniejące rodziny ryb podzieliły się i po długiego czasu zaadaptowały się do nowych nisz ekologicznych.
Ta pielęgnicowatych stanowi doskonały przykład, jak lej liczby gatunków wyróżniły się liczne nowe, mogące dać z rozmaitych typów środowisk i różnych rodzajów. Podobieństwa pomiędzy pielęgnicowatymi zamieszkujące różne jeziora Afryki i Ameryki Południowej są znaczne, że zanim lądy te rozdzieliły się, ryby żyły w tych wodach. Po rozejściu się lądów ryby akwariowe miały się w licznych kierunkach, w obrębie swoich nowych kontynentów.
Jak powstały kontynenty
Około 200 min lat temu na Ziemi istniał tylko jeden wielki ląd, o nazwie Pangea. Ląd ten podzielił się 180 min lat temu część północna, Laurazja, oderwała się od południowej, zwanej Gondwaną. Laurazja przemieszczała się na północ, a Gondwana na południe. Stopniowo, w miarę upływu milionów lat, każdy z tych kontynentów podzielił się, tworząc kilka nowych. Do dzisiaj kontynenty odsuwają się od siebie w mapie kilku centymetrów rocznie