środa, 14 kwietnia 2010

Tropikalne ameryki południowej

Amazonki jest największym dorzeczem zasilających ją rzek pokrywa niemal całą powierzchnię. Rzeki te można podzielić na trzy grupy. Z Andów o mętnej wodzie, pochodzącej głównie ze stopionych niosą. Niosą one dużo zawiesiny, która hamuje rozwój: żyjące w nich ryby odżywiają się przeważnie pokarmem z lądu. Z Gujany i Kolumbii płyną niegościnne rzeki humusowe, takie jak np. Rio Negro. Jest uboga w żywe organizmy, choć najmniej kwaśne są siedliskiem ryb, np. z rodzaju Apistogramma. grupy są czyste, również nieco kwaśne, lecz wodzie, w której rozwijają się rośliny wyższe ryby planktonożerne.


SPOTKANIE WÓD Błotnista Amazonka i mulista, czarna Rio Negro, zanim się zmieszają, płyną obok siebie wiele kilometrów wspólnym

Powodzie występują sezonowo w okresie i opadów w grudniu i styczniu, kiedy chmury się nad równikiem. Zależnie od warunków, powódź może trwać od trzech do jedenastu, a gromadząca się woda może utworzyć rozlewisko wierzchni 100000 km2. Wody powodziowe zawierają 1 rozkładającej się materii roślinnej, pochodzącej z dna . Po opadnięciu poziomu pozostałe ryby akwariowe strumienie i jeziorka one są właśnie taką „zanieczyszczoną" wodą. ma kwaśna i zawiera niewiele tlenu. Żyjące w rzekach ryby w czasie powodzi migrują lane tereny w poszukiwaniu dodatkowych źródeł Hnenia. Amazonka jest siedliskiem ryb odżywiających Hńonami i owocami drzewa kauczukowego, takich tiyba zwana przez tubylców „tambaąui" Colossoma tropomum. W okresie powodzi pokarmu tego jest pod Hdriem, natomiast w czasie suszy ryby głodują.


Amazonka występuje z brzegów, tysiące kilometrów lądu.