środa, 5 stycznia 2011

Zachowanie ryb akwariowych dobiegające od normy dla czego


Mam akwarium 56l o pojemności, w nim hoduje ryby akwariowe, bojownika, 2 glonojady, bocja leopard i mam 6 gupików. Ostatnio jeden gupik zaginął a drugiego znalazłem martwego i nie miał płetw. Jeszcze jedna sprawa bojownik ma jakiś nie naturalną rzecz na oku, coś jakby pęcherz. Nie do końca czy to rana, a może jakaś choroba.

Ryby akwariowe i cała akwarystyka to moja pasja, po zastanowieniu się, któraś ryba akwariowa by atakowała gupiki to mógłby być to glonojad syjamski, lecz ślady ataku byłyby inne. Gupik też mógł mieć obgryzione płetwy tuż po padnięciu, i właśnie może przez glonojady, muszę wziąć pod uwagę że jeszcze hoduję rybę akwariową bocję. Po kilku dniach okazało się, co jest przyczyną śmierci rybek w akwarium. Była to choroba ospa. A padnięte gupiki okaleczone zostały dopiero po śmierci. Większość ryb akwariowych ocierały się o rośliny i kamienie, lecz na to nie zwracałem uwagi. Dopiero kiedy zauważyłem białe kropki u bojka wpadłem na dobry trop o co chodzi. Więc co dalej zrobiłem, podwyższyłem temperaturę do 28 C i wlałem Ichtiosan i udało mi się pokonać chorobę. I w akwarium powróciła harmonia życia ryby akwariowe teraz dobrze się czują i zachowują.


Ryby w zbiorniku o pojemności 112 litrów
Właśnie zakupiłem i założyłem akwarium o pojemności 112 litrowe, na razie dojrzewa jeszcze bez obsady ryb akwariowych. Teraz muszę zastanowić się i dobrze przygotować obsadę.

Chcę w tym akwarium hodować rybki akwariowe gatunki, chcę żeby to akwarium było akwarium ogólnym, chciałbym by wyglądało rozmaicie. Myślę żeby utrzymać ph wody w akwarium około 6-7, a twardość wody na wysokości około 5-7. Generalnie to chciał bym mieć w zbiorniku ze dwie ławice ryb, z małych rybek i z dużych tylko jeszcze do końca nie wiem na jak duże mogę sobie pozwolić. Dobrze by było żebym miał kilka par różnych gatunków, przydenne, jakieś, pływające tuż pod lustrem wody w akwarium, i może jakieś ryby żyworodne. Wżną sprawą jest dojrzewanie akwarium najlepiej żeby stało ze 3 tygodnie bez ryb. Wracając do rybek akwariowych to kupię chyba neonki innesa, rozbory klinowe, zasobniczki, ponieważ są to ryby akwariowe ławicowe wiec najlepiej kupić ich chociaż 10.
Na dno akwarium wybiorę kiryski lub bocje nie muszą być gatunku wspaniałe, pod powierzchnię wody akwarium to chyba najlepiej nadają się danio pręgowane, malabarskie, lamparcie. A w toni wody, mogła by być ławica neonke jak wszyscy mówią, ale i około 20 tych rybek akwariowych może nie stworzyć ładnej ławicy, można tu polecić inne kąsacze, zwinniki, jarzeńce, tetry cesarskie etc.


Skalary ryby akwariowe które preferują walki
Ostatnio zauważyłem że moje ryby akwariowe skalary ze sobą walczą. Mam 4 skalary są to samce. W tym przypadku mam dwie ryby akwariowe chodzi tu o skalary, staczają nieustanne bujki miedzy sobą. A tera trzeci najstarszy wiekiem, wygląda na to jak by ich ciągle rozdziela, czemu tak myślę, ponieważ wpływa miedzy nimi jak walczą. No i jest jeszcze jeden skalar najmłodszy, jest rozmiarami najmniejszy, on pływa sobie spokojnie miedzy nimi, i się nie przejmuje niczym. Tu się zastanawiam czy to jest normalne ze one staczają te walki. Nieraz to woda na powierzchni akwarium chlupie jak się zaczną szamotać. Myślę że chodzi tu o to że mam tylko 4 samce, i ani jednej samicy. Słyszałem że u skalarów przepychanki to norma rzecz, jednak ważne by sobie krzywdy nie robiły. Impulsem do walk skalarów również może być to że nie znoszą siebie nawzajem, a jakby każdy miał samiczkę to by pewnie się troszkę nią zajął, i skalary lubią mieć swoje terytorium oczywiście każdy chce mieć, jak najwięcej.


Kirys a pokarm ryby akwariowe jedzą z powierzchni wody w akwarium
Jakiś czas temu nurtowało mnie pytanie, na które nie znałem odpowiedzi, a to że jestem umysłem ścisłym to pytanie jest czysto teoretyczne. Chodzi mi o ryby akwariowe kiryski, jak zachowały by się kiryski, jeśli podawał bym im tylko suchy pokarm mam tu na myśli pokarm który nie opada na dno od razu jak np. płatki, lub w nie dużych ilościach. Czy ryby akwariowe kiryski padłyby z głodu czy podpływały do powierzchni wody akwarium najeść się. Ryby akwariowe kiryski odżywiają się bardzo podobnie jak glonojady, czyli szukają resztek pokarmu na dnie akwarium w żwirze. Generalnie inne ryby akwariowe taki pokarm by dostawały to jakieś resztki opadały by na dno. Nawet jak by trzymał same kiryski to nie ma przecież pokarmu nie opadającego na dno, każdy pokarm dla ryb po jakimś czasie opada. Kiryski podpływają do powierzchni jak chcą jeść. Główną zależnością tu jest, jak duże masz akwarium, jakie inne ryby akwariowe masz itp. U niektórych akwarystów kiryski wyglądają jak grubasy a nie karmią ich żadnymi dodatkowymi pokarmami. Wystarczy ze wrzucisz do akwarium tyle pokarmu że część opadnie na dno, a część po jedzeniu będzie sobie pływać po powierzchni. Jeśli kiryskom nie wystarczy to co opadło na dno akwarium to pozbierają sobie resztę z powierzchni. Jeżeli chcesz możesz kupować im oczywiście pokarm kirysek nie widzę tu przeciw wskazań


Ryba akwariowa bojownik w 20 l baniaczku
Posiadam akwarium o pojemności 20 l a w nim ryby akwariowe samca i samice bojownika. Chyba dodam jedną lub dwie samice, zrobię jakieś fajne kryjówki, ale najpierw kupię większe akwarium. Bojownik i inne ryby akwariowe lubią kryjówki, ale z czego je zrobić, można np. je zrobić z kokosa, z kamieni np jakiś płaski położyć na jeden, dwa mniejsze, można do tego planu użyć roślin, przecież dla bojowników jest to oczywista sprawa bardzo potrzebna, myślę tu o roślinach akwariowych, o różnej wielkości czy gęstości, liści i łodyg, musimy również oczywiście nie zapominać o roślinach generalnie pływających może to być wgłębka, a co do ilości samiczek, na jednego samca powinno wypadać kilka samiczek, ze 2-3 to dobra ilość dla ryby akwariowej samca bojownika.


Rybki akwariowe a korzeń z drzewa owocowego czy można
Ostatni upatrzyłem sobie ładny korzeń do mojego akwarium, tylko jest jak zawsze ale, nie wiem czy owy korzeń nadaje się do akwarium i hodowania ryb akwariowych, gdyż jest to korzeń z drzewa owocowego a dokładnie wiśni. Ryby akwariowe hodowane w akwarium narażone są na różne zagrożenia ze strony akwarystów. I dowiedziałem się że korzenie z drzew owocowych nie nadają się do wystroju akwarium, lepszym rozwiązaniem jest, jeśli masz taką możliwość to wybierz się nad w miarę czystą rzekę, i tam można spróbować znaleźć jakiś kawałek drewna, a kolejnym krokiem jest usunięcie z niego kory i wygotować go trzeba, lecz w żaden sposób nie rekomenduje tego rozwiązania ponieważ rzeki jeziora często są zanieczyszczone w naszym kraju np. przez chemię spływającą z pól. Z drzewa owocowego kategorycznie nie wolno korzystać, drzewo wiśni wytwarza jakiś rodzaj żywicy, widoczna jest na gałęziach drzewa, rzeki także odradziłem, pomimo że będzie ona super czysta to w korzeniu mogą mieszkać drobne organizmy, fakt faktem że można go i tak wygotować, dalszą sprawą poza tym w takim korzeniu bardzo często procesy gnilne zachodzą dość szybko, lecz nie jest to regułą, dobre do akwarium są korzenie wykopane z drzew liściastych ale nie owocowych, lub można kupić częściowo już spreparowane korzenie w sklepie akwarystycznym. Równie dobra a nawet lepsze są generalnie korzenie dębowe lub olchowe. Jeżeli koniecznie chciał byś zdobyć korzeń samemu do akwarium, kup w wędkarskie wodery kajak, łódkę i wybierz się na na pobliskie torfowisko, jezioro dystroficzne.


Bojownik ich relacje czyli ryby akwariowe a konflikty
Mam akwarium 30 l a w nim 3 ryby akwariowe bojowniki jednego samca, i dwie samice druga dokupiłem później, o co chodzi samiec gania po całym akwarium samice to. I co jeszcze się dzieje moje ryby akwariowe samice, również między sobą też się gryzą, podszczypują i ganiają obgryzają, sobie płetwy i się obawiam, iż jak tak dalej będzie to się pozagryzają czy to jest normalne, mam zamiar dowiedzieć się tego. Widzisz bo z rybami akwariowymi bojownikami jest taka sytuacja, że i samiec i samica maja swój charakter i temperament, samiczki bojka mają mniejszy ale zawsze może mieć ten charakterek swój. Pewnie kupiłem charakterną samiczkę do za małego akwarium, na tyle ryb bojowników. Samiczki dowiedziałem się że, jest ogromna szansa że się pozagryzają w takim układzie. Myślę że lekarstwo jak dokupienie wielu roślin, pływających i zakorzenionych w żwirku nic tu nie pomoże. Najlepszym wyjściem kupić większe akwarium lub oddać jedną samicę ale którą – oto jest pytanie.


Dziwaczne ryby akwariowe gupiki
W moim akwarium mam rybki akwariowe gupiki, w tej chwili jest to któreś kolejne właśnie wychowane potomstwo. A wśród nich mam jednego dziwacznego samca. W większość moich ryb akwariowych gupików, jest pomarańczowa w kropeczki nawet plamki, a ta odmienna, ryba akwariowa jest żółta z czarnym tułowiem, i do tego z jego ogona odchodzi 4 jakby nitki, są one dość szerokie i też kolorowe, jestem pewien że, nie jest to choroba, bo jako mała rybka akwariowa, jeszcze bez ubarwienia juz posiadał na ogonie takie wypustki. Może wyhodowałem jakąś nową dotąd nie spotykaną odmianę, akwarystyka ;-). Bardzo możliwe jest że, jakieś geny się uaktywniły. Te geny mogą być jakiegoś dawanego krewniaka. Kumpel kiedyś miał troszkę podobną sytuację, ale jedynie z ubarwieniem. W akwarium miał tylko czerwone gupiki a tu narodziły się gupiki z biało żółtymi ogonami.