środa, 31 marca 2010

Wody słodkie ryby akwariowe

W odróżnieniu od bardzo stabilnych wód morskich, skład chemiczny wód słodkich jest zmienny, zarówno w czasie sezono­wym, jak i pomiędzy różnymi zbiornikami. Woda bywa zwana uniwersalnym rozpuszczalnikiem. Takie określenie nie jest całkowicie ścisłe. P0rawdą jednak jest, że w wodzie rozpuszcza się dużo substancji, aczkolwiek niektóre substancje tylko w ilościach śladowych. Oznacza to, iż woda, płynąc wewnątrz i na powierzchni ziemi, rozpuszcza częściowo niemal każdy zawarty w nim minerał. Zawartość składowa płynącej wody zmienia się nieznacznie. Tam, gdzie woda płynie i podłoże jest nieprzepuszczalne np. skała granitowa, woda spływa po nim, i niczego nie wypłukuje, jest prawie tak samo czysta, jak deszcz. Woda może być długo pod ziemią, częściowo rozpuszczając otaczające ją skały i ryby akwariowe. W takim procesie wzrasta zwykle jej twardość. W sanatoriach zdrojowych całego świata wykorzystuje się taką właśnie wodę, która dość często jest naturalnie gazowana dzięki silnemu nasyceniu dwutlenkiem węgla. W niektórych rejonach naszej Ziemi występuje zjawisko, zwane „kwaśnym deszczem". Jest to skutkiem zanieczyszczenia atmosferycznej pary wodnej emitowanymi przez przemysł i pojazdy spalinowe kwaśnymi gazami. Właśnie taki deszcz jest zabójczy dla roślin lądowych, a zakwaszona woda wypłukuje z gleby toksyczne metale, stając się bardzo niebezpieczna dla wszystkich żywych organizmów spożywających ją.


Woda w akwarium cz2

Najwięcej woda zawiera sodu (soli kuchennej), który stanowi 3/4 rozpuszczonych lodów. Zawartość soli w wodzie jest powiązana z wypłukiwaniem jej prze miliony lat z lądu lub mówiąc prościej, ze spłukiwaniem lądu do morza. Najwyższa na świecie „góra" znajduje się : Amazonki, gdzie naniesione przez tę rzekę osady osiągnęły około 11000 m. Zawartość związków nieorganicznych w pierwotnym morzu Tetydzie wynosiło 9%o (i%o = 1 g soli rozpuszczony|w 1l wody). Teraz morza zawierają dużo związków mineralnych, średnio około 36%. Ilość taka jest nieznacznie zróżnicowana rybki akwariowe. Bardzo silne parowanie w niektórych rejonach świata robi to że stężenie soli może być wyższe: od około 37%) w Morzu Sargassowym i w Morzu Karaibskim, aż do około 40-41%o w Morzu Czerwonym. W innych miejscach, np u ujścia Ama­zonki, woda morska jest rozrzedzona przez duże ilości wód powodziowych, spływających z lądu w wyniku bardzo ulewnych desz­czów. Różnice tą usuwa w pewnym stopniu ciągłe mieszanie wód przez prądy oceaniczne i wiatry. Mimo iż zasolenie dość różni się w poszczególnych częściach świata, lokalnie jest niemal stałe. Dla większości ryb morskich oznacza to bardzo stabilne warunki życia w akwaium.

czwartek, 25 marca 2010

Wstęp cz2

Początek hodowli złotych rybek, pozyskanych w sposób selekcji karasia określa się przypuszczalnie od czasów panowania chińskiej dynastii Tang (618-907 r.), a pierwsze dowody jej istnienia sięgają okresu dynas­tii Sung (970-1278 r.).
Złote rybki sprowadzono do Europy bardzo późno, a do Anglii dotarły one jeszcze później dopiero pod koniec XVII w., podobno może około 1691 r. W akwarystyka ryby przeciągu następnego stulecia były już powszechnie dość znane i często umieszczane w ozdob­nych sadzawkach i jeziorach. W USA karaś pojawił się podobno przed rokiem 1859, kiedy to Arthur M. Edwards w swojej książce Życie podwodne albo akwarium w Ameryce napisał, że złotą rybkę można złowić w rzece Schuykill.
W Europie w połowie XIX w. hodowanie ryb stało się zajęciem naprawdę poważnym. W 1853 r. Londyńskie Stowarzyszenie Zoologiczne stworzyło pierwsze akwarium dostępne dla publiczności. Głównym inicjatorem tego zamierzenia był Philip Gosse, który zapoczątkował koncepcję zrównoważonego systemu, złożonego z roślin wod­nych i ryb. Publiczne akwaria otwarto także w 1859 r. w Paryżu i w 1864 r. w Hamburgu. Niedługo potem niemieccy akwaryści zaczęli hodowlę ryb ozdob­nych i ich eksport do USA, który z powodzeniem prowadzą do dziś
Idea Gossego, dotycząca zrównoważonego ekosystemu stanowiła podstawę rozwoju współczesnej akwarystyki.

poniedziałek, 22 marca 2010

Środowisko naturalne

Dział ten poświęcam przeglądowi niektórych natural­nych ekosystemów wodnych, z których wywodzi się wiele ryb chętnie hodowanych przez akwarystów. Mam nadzieję, że opisane w nim informacje pomogą Pań­stwu bardziej zrozumieć życiowe potrzeby Waszych podopiecznych, ryby akwariowe pochodzą z różnorodnych środowisk ich życia: tropikalnych i umiarkowanych, morskich i słodkowodnych, od szybko płynących stru­mieni i rzek, poprzez sadzawki i jeziora, do rozległych oceanów.
Mnóstwo gatunków ryb, które można hodować w akwariach w domu żyje, poza wodami słodkimi i zasolonymi, także w wodach słonawych, takich jak bagna i estuaria. W dziale tym znajdą Państwo opisy niektórych typów ekosystemów wodnych, oraz informac­je na temat warunków geograficznych i klimatycznych oraz szybkości przepływu wody, jej przezroczystości i od­czynu. W części dotyczącej mórz mówimy o procesie adaptacji ryb i innych zwierząt, takich jak np. koralowce, do tych specyficznych warunków.

Wstęp cz4

Aby wam w tym pomóc, zacznę stronę krótkim przeglądem rozmaitych naturalnych ekosystemów wodnych począwszy od oczek wodnych do wielkich otwartych oceanów i od bardzo głębokich jezior tropikalnych do szerokich i płytkich rzek.
Podróży tej towarzyszy dość zwięzły zarys fizjologii ryb wiadomości o tym, jak funkcjonują ich organizmy i jak ewoluowały w kierunku najlepszego przystoso­wania do panujących warunków w danym środowiska, w którym żyją jedzą pokarm i życiodajny tlen.
W następnym kategorii, zanim jeszcze dojdziemy do dokładnego opisu różnych typów siedlisk ryby akwariowe, wyjaśnię zasady zakładania i utrzy­mywania akwarium słodkowodnego w warunkach domowych. W podobny sposób przedstawię urządzanie akwarium mors­kiego. W sumie, strona zawiera bardzo dokładny opis wielu różnych typów akwariów.
Większość technicznych zagadnień hodowania ryb omówiono w ostatnich rozdziałach. Bardzo ważne informacje o niezbędnym wyposażeniu do­starczają posty poświęcone kontroli jakości wody, filtrowaniu, ogrzewaniu i oświetleniu. Informacje o żywych elementach systemu znajdują się w kategoriach dotyczących doboru roślin, żywienia, roz­rodu i zdrowia ryb oraz przeciwdziałania wszelkim zaburzeniom. Ograniczona objętość strony pozwala na lapidarne omó­wienie różnorodności życia w jeziorach, rze­kach, stawach, strumieniach, bagnach, estu-ariach i morzach świata. Mamy jednakże nadzieję, że informacje te będą Państwu po­mocne w zakładaniu własnych akwariów.

niedziela, 21 marca 2010

Wstęp cz3

Pierwsze akwaria były zbiornikami, w których trzymano różne ryby złowione w rzekach lub jeziorach. Będące w nich warunki miały niewiele wspólnego z charakterem naturalnych siedlisk ryb. Wraz z rozpowszechnieniem transportu lotniczego dostępne stały się egzotyczne ryby z całego świata i stworzono dla nich model akwarium wielogatunkowego ryby akwariowe. Zbiornik taki zasiedlano różnymi rybami, których jedną wspólną cechą, poza bliskim wymaganiami tolerancją jakości wody, były niewielkie wymagania wobec innych czynników środowiska potrzebnych im do życia.
Główną myślą niniejszej strony jest koncepcja Philipa Gosse'a, uwzględniającą dynamiczną równowagę środowiska, którego warunki byłyby jak najbardziej podobne do naturalnych warunków życia udanego gatunku lub wielu ryb. Głównie chodzi tu o właściwy dobranie roślinności, wobec której ryby znalazłyby schronienie, oraz składu chemicznego wody, który musi odpowiadać miejscu siedliska, w którym ryby te żyją. Prawdą jest, że większość ryb akwariowych hodowanych obecnie w akwariach przez hobbystów, wylęga się w środowiskach sztucznych, oraz że wiele gatunków wykazuje względnie dość dużą to¬lerancję wobec jakości wody w akwarium. Nie oznacza to jednak, że nie jest warto podjąć próby stworzenia im odpowiedniego środowiska możliwie najbardziej zbliżone¬go do tego środowiska, w którym żyli na wolności ich przodkowie.

Wstęp cz1 ryby akwariowe

Ryby goszczę w życiu ludzi ponad 400 mln lat wstecz. Porównując, wieloryby istnieją zaledwie 65 mln lat, a ludzkość liczy ich sobie kilkaset tysięcy, zaledwie niewiele w skali czasu geologicznego. Pomimo iż akwarystyka ryby mają za sobą tak długą historię, wiemy o rybach zdumiewająco niewiele. Środowisko naturalne życia ryb, zbiorniki i cieki wodne, które obejmują około 70% powierzchni kuli ziemskiej, stały się podmiotem poważnych badań przez naukowców dopiero, mniej więcej, 50 lat temu więcej na ryby-akwariowe.blogspot.com/. Momen­tem przełomowym dla naukowego zapoznania życia wód na naszej ziemi stało się stworzenie sprzętu do nurkowania, który dawał duże możliwości, umożliwił ichtiologom dość swobodną obserwac­ję zachowania ryb w ich naturalnym środowisku życia.
Ze źródeł archeologicznych wiemy, że już w cza­sach prehistorycznych ryby były ważnym skład­nikiem jedzenia ludów osiadłych nad brzegami mórz, jezior i rzek. Do poławiania ryb pływających dość płytko pod powierzchnią tafli wody posługiwano się bardzo prymityw­nymi harpunami i maczugami, a żyjące ryby głębiej łapano prawdopodobnie w sieci rybackie. Początki hodowli ryb pojawiły się dopiero w starożytnym Egipcie, gdzie ryby uważano nie tylko ze względu na ich mięso, ale także dla ich walorów dekoracyjnych.
Egipcjanie chętnie hodowali tilapie, które jedli, oraz ryby z rodziny mrukowatych które czcili jako święte.