wtorek, 18 maja 2010

Przepływającego przez solankę

Pod wpływem prądu elektrycznego, przepływającego przez solankę, wzrasta temperatura roztworu. Po upływie 24—48 godzin (zależnie od wielkości zbiornika) temperatura ustala się.
Regulacja temperatury odbywa się przy tego typu grzałce następująco:

Grzałka grzeje Temperatura uzyskana jest niższa od żądanej o więcej niż zbyt słabo 3°C — do U-rurki dolewamy kilka kropel roztworu soli.
Temperatura uzyskana jest niższa o mniej niż 3°C od żądanej — elektrody zbliżamy do siebie (zanurzamy głębiej w roztworze solanki).
Grzałka grzeje Temperatura uzyskana jest wyższa o więcej niż 3°C od zbyt mocno żądanej — część solanki odlewamy uzupełniając ubytek wodą.
Uzyskana temperatura jest wyższa o mniej niż 3°C od żądanej — zwiększamy odległość między elektrodami (zmniejszamy ich zanurzenie).

Powyższego możemy uzyskać tym wyższą temperaturę, im roztwór solanki jest bardziej stężony i im mniejsza jest odległość między elektrodami. Ponieważ znacznie wygodniej jest dolać kilka kropel roztworu soli niż wyciągać grzałkę, wylewać solankę, by po jej rozcieńczeniu ponownie montować całe urządzenie, a ponadto zbyt niska temperatura nie spowoduje w tym samym czasie tak wielkich szkód, jak zbyt wysoka, dlatego należy zawsze rozpoczynać regulację grzałki od bardzo małego stężenia soli.