środa, 4 sierpnia 2010

Denitryfikator - Wykonanie - Filtr rurowy cz1

Materiały na filtr rurowy

  • gumowo-plastikowy wąż ogrodniczy o średnicy 1/2 cala - ok. 15 m (długość zależna od wydajności)
  • igelitowy, zielony wężyk akwariowy średnicy 8 mm na doprowadzenie i odprowadzenie wody – 2,5 m
  • jednorazowy przyrząd do przetaczania krwi (najlepszy z dostępnych zaworków regulujących przepływ)
  • plastikowe rurki o średnicy 8 albo 10 mm do łączenia rurek igelitowych – 2 szt.
  • opaski zaciskowe - 2 szt.
  • plastikowa, elastyczna taśma izolacyjna
  • kropelkowy zestaw do oznaczania zawartości azotanów o gęstej początkowej skali np. Aquatest firmy Zoolek (nie nadają się testy paskowe)
  • koszt ok. 80 zł.

wtorek, 3 sierpnia 2010

Denitryfikator - Budowa

Przeważnie jest to nieprzeźroczysty albo zielony wąż o długości kilkunastu metrów i średnicy co najmniej 9 mm (dobrze się sprawdza wąż ogrodniczy o średnicy 1/2 cala). Doprowadza się wodę przefiltrowaną w takiej ilości, aby z wyjścia kapała z szybkością kilkunastu kropel na minutę.
Cienki i długi wąż zapewnia stopniowy spadek zawartości tlenu w wodzie i dużą powierzchnię dla bakterii.
W początkowym odcinku węża bakterie tlenowe usuwają z wody tlen. W pozostałej części bakterie beztlenowe usuwają azotany.
Rzadziej jest to zbiornik wypełniony porowatymi rurkami ceramicznymi, keramzytem lub plastikowymiowymi (biobale), o bardzo wolnym przepływie wody.
Strefy denitryfikacyjne tworzą się samorzutnie w filtrze podżwirowym, czasem o wystarczającej wydajności.
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%B9r%C3%B3de%C5%82ko

Denitryfikator Zasada działania

W filtrze stwarzamy warunki przepływu podobne jak wodzie źródlanej i studziennej w warstwie wodonośnej – bardzo wolny przepływ i brak tlenu.
W filtrze tym w warunkach beztlenowych bakterie rozkładają azotany (NO3-) uwalniając wolny azot wg uproszczonej reakcji:

5 H_{2} + 2 NO_{3}^- \longrightarrow N_{2} + 4 H_{2}O + 2 OH^-

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%B9r%C3%B3de%C5%82ko

poniedziałek, 2 sierpnia 2010

Źródełko

Denitryfikator (źródełko) to filtr akwarystyczny ostatniego etapu oczyszczania wody. Pozwala na rzadsze podmiany wody oraz ogranicza wzrost glonów.

Usuwa azotany będące końcowym produktem oczyszczania wody przez bakterie tlenowe w filtrze biologicznym. Dodatkowo usuwa część fosforanów.

Filtr jest prosty w wykonaniu i bardzo skuteczny ale trudny do uruchomienia. W czasie dojrzewania wymaga systematyczności i cierpliwości.

Trzeba się liczyć z nieudaną instalacją także filtrów fabrycznych.

Podobne efekty można uzyskać w odpowiednim filtrze podżwirowym, bardziej kłopotliwym w instalacji ale samodzielnie dojrzewającym.

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%B9r%C3%B3de%C5%82ko

niedziela, 1 sierpnia 2010

Sump

Sump - jest to filtr wykonany z akwarium podzielonego na strefy. Odpowiada za biologiczną część filtracji. Zależnie od biotopu akwarium w jakim jest stosowany zawiera przegrody z aktywnym węglem, ceramiką, "żywym piaskiem" itp. Może zawierać też przegrodę "techniczną", w której może znajdować się grzałka, dyfuzor dwutlenku węgla, sondy pomiarowe, odpieniaczem białek itp. Zalety sumpa: dużo miejsca na materiały filtracyjne, względnie niska cena (w porównaniu do innych filtrów o zbliżonych parametrach) i możliwość schowania w nim urządzeń technicznych. Wady: konieczność zbudowania w akwarium komina i wywiercenia otworów w dnie lub ścianie bocznej (dopływ wody do sumpa, powrót do akwarium i zazwyczaj też rewizja) akwarium (chociaż można tego uniknąć stosując pudełko przelewowe).