wtorek, 28 grudnia 2010

Nie należy robić prezentów niespodzianek ze zwierząt

Bardzo ważna sprawą którą, muszę poruszyć, jest to kupowanie prezentów z żywych zwierząt no i martwych w tym również, tak nie należy robić prezentów niespodzianek z żywych zwierząt którymi są np. ryby akwariowe, psy, koty i wszystkie inne. Bo potem właśnie z reguły następuje, płacz i lament. Dla czego, ponieważ robiącemu prezent nie chciało się pomyśleć nad tym, przecież to już nie jego będą ryby akwariowe, co będzie ze zwierzakiem, czy będzie miał odpowiednie warunki do życia. No i co dalej, takie prezenty często są dawane dzieciom, potem możesz jedynie namówić rodziców np. na większe akwarium bo ktoś ci kupił welonkę w kuli (zakaz kategoryczny trzymania rybek w kuli), jeśli nie będziesz mógł mieć dużego akwarium, to najlepiej welonkę oddać by biedaczka nie męczyła się, ponieważ rośnie duża i dużo brudzi. Pamiętaj że dla ryby akwariowej welonki potrzeba przynajmniej 60 litrów wody w akwarium na osobnika.

poniedziałek, 27 grudnia 2010

Co mogą robić molinezje

Chciał bym hodować ryby akwariowe molinezje i nasunęło mi parę wątpliwości. Czy molinezje lubią podgryzać płetwy innym rybom w akwarium. No i w jakich stadkach czują się najlepiej np. 6 sztuk. Dowiedziałem się że, lubią od czasu do czasu skubnąć jakąś rybę, same między sobą też często to robią. Ryby akwariowe molnezje podobno juz maja takie usposobienie że czasami kogoś podskubują a stadko czterech ryb to dla nich za mało. Z tego co ja przeczytałem w książkach to najlepszym rozwiązaniem jest mieć np. dwa samce i 3 samice. Ponieważ ryby akwariowe samce tego gatunku są bardziej agresywne, natomiast samice tych ryb akwariowych prowadzą spokojniejszy tryb życia. Jeżeli samic w akwarium będzie więcej to samce będą miały się na kim wyładować i będą spokojniejsze. Jednak w każdym akwarium trochę inaczej się zachowują. Kiedyś znajomy miał miałem 3 samce i jedną samiczkę, samiczką w cele nie byli zainteresowani, a natomiast samce ganiały się na wzajem po całym akwarium aż huczało.

środa, 1 grudnia 2010

Pumpkinseed Chub and Ide



Ryby akwariowe cykl azotowy

Na czym polega cały cykl azotowy, zastanawiał się będąc młodym akwarystą jak jeszcze hodowałem na początku ryby akwariowe gupiki, nie miałem o nim jakiegokolwiek pojęcia, spróbuje to zilustrować jak najprościej.

W świecy akwarystyki w którym ryby akwariowe są bardzo wrażliwe na różnego rodzaju zaburzenia w składzie wody, cykl azotowy jest procesem biologicznym zachodzącym w akwarium, w przez który amoniak przetwarzany jest w inne, podobno mniej szkodliwe związki azotu. Potrzebne szczepy bakterii, występują wszędzie, w akwarium tez . Biorąc pod uwagę jeżeli w akwarium jest źródło amoniaku, wtedy przeważnie jest tylko potrzebne trochę czasu aby w filtrze rozwinęły się pożądane odpowiednie bakterie nitryfikacyjne. Jednym z najprostszych sposobów na zbudowanie tego, jest wpuszczenie do akwarium jednej lub dwóch bardzo odpornych, ryb akwariowych o dość szybkiej przemianie materii. Ryby akwariowe oddają odchody w których skład wchodzi amoniak, który jest pożywieniem dla bakterii w akwarium. W czasie dojrzewania akwarium, zawartość amoniaku wzrasta do pewnego etapu, po tym czasie nagle szybko zaczyna spadać, dlaczego tak się dzieje, ponieważ zaczynają działać bakterie produkujące azotyny. Tyle że bakterie tworzące azotany nie tworzą się jeśli nie mają wystarczającej ilości pokarmu czyli azotynów, poziom azotynów gwałtownie wzrasta przerabiany jest obecny w akwarium amoniak, tu dochodzimy do momentu kiedy przetworzony jest cały dostępny amoniak, wtedy dalszy wzrost zawartości azotynów powstaje równomiernie, nowo powstający amoniak przetwarzany jest przez cały czas. W czasie kiedy pojawiają się bakterie wytwarzające azotany, wtedy spada poziom azotynów, a wzrasta poziom azotanów w akwarium i jest wtedy dojrzałe. Po około 3 tygodniach wpuszczamy ryby akwariowe do dojrzałego akwarium.